LETNÉ SHAKESPEAROVSKÉ SLÁVNOSTI 2019
HISTÓRIA

Letné Shakespearovské Slávnosti
Nápad letného divadelného festivalu pod otvoreným nebom – Letné shakespearovské slávnosti, ktorý sa už niekoľko rokov koná v Prahe, oslovil Mariána Zednikoviča pri jeho hosťovaní v česko-slovenskej inscenácii Skrotenie zlej ženy v roku 2000 v Prahe. Veľkým priaznivcom slávností je aj spoluproducent - poisťovňa Generali Slovensko, ktorá festival podporuje od jeho počiatku. Festival je najstaršou a najväčšou divadelnou prehliadkou pod šírym nebom v Európe, zameraným na uvádzanie diel Williama Shakespeara.Z HISTÓRIE LETNÝCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLÁVNOSTÍ

2011
V roku 2011 priniesli jednu z najslávnejších hier svetového divadelného repertoáru Richarda III. Po piatich rokoch sa slávnosti naposledy uskutočnili aj v Košiciach a dernierovo uviedli svoju hru Macbeth.
2010
V roku 2010 Letné shakespearovské slávnosti oslávili svoje 10. výročie na Slovensku premiérou dlho nehranej komédie Oko za oko – niečo za niečo. Bola neuveriteľne moderná už v čase svojho vzniku úvahou o tom, ako a čo najlepšie riadiť štát a jej aktuálnosť sa stále nestratila. Pražská produkcia pripravila historickú hru Jindřich IV. a ostravská inscenáciu Róme a Júlia.
2009
V roku 2009 bola uvedená tzv. „prekliata hra“ Macbeth a spoluproducent vystupuje už pod novou značkou Generali Slovensko.Letné shakespearovské slávnosti sa okrem Košíc presúvajú aj do ďalšieho mesta, a to na stredné Slovensko, na nádherný zámok do Zvolena. Pražské slávnosti hosťujú v Bratislave s Veselými paničkami z Windsoru a po prvý krát sa pridávajú aj kolegovia z Ostravy a hosťujú v Bratislave s inscenáciou Komédia omylov.
2008
V roku 2008 bola po 3 komédiách produkovaných na Slovensku uvedená tragédia Antonius a Kleopatra. Pokračovalo sa v hraní vo východoslovenskej metropole a pražskou premiérou bola komédia Komédia omylov.
2007
Počas ďalšieho ročníka, v roku 2007, prebrala po Mariánovi Zednikovičovi funkciu riaditeľky festivalu a hlavnej producentky Janka Zednikovičová. V roku 2007 sa po prvýkrát Letné shakespearovské slávnosti predstavili aj v ďalšom slovenskom meste, v Košiciach. Premiérovou slovenskou inscenáciou bol Sen noci svätojánskej a pražskou Búrka.
2006
V roku 2006 bola uvedená druhá vlastná slovenská produkcia, a to hra Ako sa Vám páči a pražská premiéra Othello.
2005
O rok na to, v roku 2005, prišiel Marián Zednikovič s nápadom vlastnej produkcie shakespearovských inscenácií, ktorý sa zapáčil aj generálnemu partnerovi, dnes už Generali Slovensko, ktorá nápad podporila. A tak v roku 2005 odštartovali Letné shakespearovské slávnosti svoju prvú vlastnú premiérovú produkciu Kupec Benátsky naštudovanú len pre LSS a Bratislavský hrad. Namiesto jedného týždňa sa festival predĺžil na viac ako 3 týždne. Pražské slávnosti hosťovali s premiérovým titulom Večer Trojkráľový.
2004
V roku 2004 bola premiérovo hosťovala pražská inscenácia Rómeo a Júlia.
2003
Rok 2003 priniesol Hamleta. Svoje 10. výročie na slovenskom trhu počas tretieho ročníka festivalu oslavovala tiež vtedajšia Česká poisťovňa Slovensko (dnes už Generali Slovensko poisťovňa) a pri tejto príležitosti bol pripravený špeciálny projekt - Letné shakespearovské slávnosti uviedli na Spišskom hrade hru Kráľ Lear.
2002
V roku 2002 sa Letné shakespearovské slávnosti presunuli na Bratislavský hrad, kde bola uvedená hra Kráľ Lear a opäť aj predstavenie Márna lásky snaha z pražskej produkcie.
2001
V roku 2001 sa hrali po prvý krát v Bratislave na nádvorí VŠMU české predstavenia Skrotenie zlej ženy a Márna lásky snaha.
Letné
Shakespearovské
Slávnosti 2019
Agentúra JAY production s.r.o.
Odeská 8, 821 06 Bratislava
www.wshakespeare.sk
shakespeare@wshakespeare.sk
Copyright © Agentúra JAY production s.r.o. | webdesign Graphic Solutions s.r.o.
Kontaktujte nás v prípade otázok alebo problémov s prezeraním našich stránok